ДАН ВОДА И „САТ ЗА НАШУ ПЛАНЕТУ“ У САКУЛАМА

Светски дан вода се обележава сваке године 22. марта. Резолуцијом Уједињених нација овај дан је усвојен децембра 1992. године. Бројним манифестацијама се истиче важност заштите вода и недостатак пијаће воде у многим деловима света. Уколико се настави са нерационалном потрошњом воде, интерес привредно развијених земаља више неће бити усмерен ка фосилним горивима већ ка чистој води.
У ОШ „Зоран Петровић“ Сакуле Светски дан вода био је у знаку неколико активности.
Ученици нижих и виших су најпре погледали ППТ презентацију на тему воде и у оквиру ње одговарали на постављена питања ученице одељења VII-4. У договору са наставницом хемије Биљаном Алавуковић једна ученица осмог разреда извела је више занимљивих огледа и одушевила присутне другаре и наставнике.
Јавни час који су припремили ученици четвртог разреда са својом учитељицом Мирославом Илић започет је читањем писма поглавице Сијетла америчком председнику Франклину Пирсу из 1854. године (убраја се у најлепше и најдубље мисли икада изречене о земљи и екологији). Онда је уследила Химна чувара природе, па еколошки рецитал свих четвртака. Две ученице су затим одрецитовале песме Душка Радовића „Ценовник“ и Добрице Ерића „Ако желиш да те прати срећа“. На крају су сви присутни отпевали „Кад си срећан“. Наставник музичке културе Милета Вранов је на хармоници пратио извођење поменутих нумера. У холу школе постављени су и лепо осмишљени плакати са часова ликовне културе учитељица и наставнице Марине Ранчић, као и са часова грађанског васпитања.
Током јавног часа истакнуто је и да се у суботу, 25. марта, гашењем светла од 20:30-21:30 часова, сви становници света могу укључити у највећу глобалну акцију „Сат за нашу планету 2017“ која се реализује по десети пут и има за циљ суочавање човечанства са озбиљним и штетним последицама климатских промена на Земљи.
                                                                                                                                                                                       Данијела Станковић